Aktuelt


Kalender (10:14)

  
27-jul-202114:30 Olympiske LegeGruppe BFrankrig - Spanien Kanal 5(D)  
27-jul-202116:45 Olympiske LegeGruppe BSverige - Rusland DR2(F)  
29-jul-202114:30 Olympiske LegeGruppe BSverige - Frankrig Kanal 5(D)  
29-jul-202116:15 Olympiske LegeGruppe AMontenegro - Norge DR2(F)  
31-jul-202112:30 Olympiske LegeGruppe BUngarn - Spanien Kanal 5(D)  
31-jul-202116:45 Olympiske LegeGruppe ANorge - Nederlandene DR2(F)  
02-aug-202112:30 Olympiske LegeGruppe ANederlandene - Montenegro Kanal 5(D)  
02-aug-202116:45 Olympiske LegeGruppe BSverige - Ungarn DR2(F)  
03-aug-2021 U17-EM, Montenegro (dk/mon/sch/øst)  
08-aug-2021 Olympiske LegeFinale -

Klubskifter

  
26-jul-2021Lada Samoyenko HC Zvezda > Gomel HC
23-jul-2021Ksenia Sharmakova Ufa-Alisa > Baltiyskaya Zarya
23-jul-2021Bruna Zrnić RK Podravka > ŽRK Budućnost 2 sæsoner
22-jul-2021Oksana Ustimchuk HC Lada > Dinamo Volgograd
20-jul-2021Frida Rønning u20Oppsal IF > Borussia Dortmund 1 sæson
19-jul-2021Julia Ehn BK Heid > Skara HF
14-jul-2021Mayer Szabina aSzombathelyi KKA > Békéscsaba ENKSE
12-jul-2021Manuela Pizzo ABM Bera Bera > Skara HF 2 sæsoner
12-jul-2021Tamara Horacek ASiófok KC > Metz Handball 1+1 sæson
12-jul-2021Yuki Tanabe AHokkoku Bank Ishikawa > Thüringer HC 2 sæsoner

Kontraktforhold

  
26-jul-2021Lada Samoyenko HC CSKA
21-jul-2021Emma Nuhanovic H65 Höör HK
15-jul-2021Jovana Micevska AOGC Nice Handball 2 sæsoner
14-jul-2021Andrea Klikovac ACSM Bucureşti 2 sæsoner
13-jul-2021Livia Ventura AMadeira Andebol SAD
13-jul-2021Gabriela Bitolo ACBM Elche Mustang
13-jul-2021Smidéliusz Júlia ESV 1927 Regensburg
12-jul-2021Kristy Zimmerman aBourg de Péage Drôme Handball
12-jul-2021Ekatarina Chernova aDinamo Volgograd Knæskade
09-jul-2021Katharina Kaube HL Buchholz 08/Rosengarten

Stab

  
23-jul-2021Ekaterina Andryushina aMetz Handball Assistenttræner
22-jul-2021Szabó Edina USA ACheftræner
22-jul-2021Szabó Edina USA AKonsulent
22-jul-2021Julio SainzUSA ACheftræner
21-jul-2021Malin Larsson Skara HF Assistenttræner1+1 sæson
16-jul-2021Costică Buceschi CS Minaur Cheftræner
11-jul-2021Tore Johannessen Norge U20Træner
09-jul-2021Norman Rentsch BSV Sachsen Zwickau Cheftræner2 sæsoner
05-jul-2021Irina Bliznova aHC Lada Præsident
05-jul-2021Alexey Alekseev HC Lada Cheftræner

Status

  
20-jul-2021Isabelle Andersson AKorsbånd (højre)
19-jul-2021Michelle Stefes TVB Wuppertal Spilletid (træningskamp)
11-jul-2021Alexandrina Barbosa ACSM Bucureşti Ledbånd Spilletid (lh)
10-jul-2021Emily Stang Sando ASG BBM Bietigheim Hjerteregion (betændelse)
09-jul-2021Marie Steffen VfL Oldenburg Syndesmoseband
09-jul-2021Emilie Theil u20Ajax København Korsbånd Ude 2 måneder endnu
02-jul-2021Anna Vyakhireva ARostov-Don Ankel Spilletid (lh)
29-jun-2021Estavana Polman ATeam Esbjerg Menisk (højre) Ude 6 måneder endnu
27-jun-2021Nikita van der Vliet ANykøbing Falster HK Ryg
26-jun-2021Olga Sherbak AHC Lada Menisk Operation venter. Ude 1 måned

Fødselarer 27-jul-2021 (19)

Rott Edina a50 år
Ingrida Bartaševičienė 45 år
Bettina Nielsen 40 år
Olga Milemba a37 år
Christina Juul Nielsen 36 år
Jennifer Kasman a36 år
Marion Maubon B32 år
Janne Brandt Andersen 29 år
Lillian Husby 27 år
Ivana Dežić A27 år
Małgorzata Chruścińska 26 år
Charlotte Bisser u2026 år
Florquidia Puello A26 år
Gindeli Panna u2025 år
Sandra Erlingsdóttir a23 år
Tetiana Poliak a22 år
Erdélyi Nóra 21 år
Johanna Kevorkian 20 år
Angela Jankulovska A19 år
  

Notater

  
Licensforhold: Danmarks deltagere (10-jul-2021)
2021/2022
- VHK og HIH deltager
- København og NFH er efter tur blevet tilbudt den 3. plads, men har takket nej (NFH pga. økonomi)
(www.europamester.dk) (1)


Licensforhold: Udskiftningsregler (05-jul-2021)
2021/2022
- Truppen består af 14 (nettotrup) +1 (reserve) + 13 spillere (bruttotrup)
- Fra start udvælges nettotrup+reserve fra bruttotruppen
- Før hver efterfølgende kamp kan en spiller i bruttotruppen bytte plads med reserven
- Derefter vælges nettotruppen fra den forrige nettotrup+reserven
- I tilfælde af skade, må en spiller fra bruttotruppen bytte plads med den skadede spiller (frem til 1/4-finalen)
- I tilfælde af skade hos en målvogter, må en målvogter fra bruttotruppen bytte plads med den skadede målvogter (frem til finalen)
- Reglerne gælder kun for OL i Tokyo
(handballfast.com) (2)


Licensforhold (29-jun-2021)
2021/2022
- Skuru er kvalificeret til European League, men stiller ikke op (økonomi) (kilde, 18. juni)
- Pladsen går i stedet til grundspillets #2, Sävehof, der endda får et wildcard til Champions League (kilde)
(savehof.se) (3)


Licensforhold (29-jun-2021)
2021/2022
- 10 pladser tildelt mestrene fra top 9-landene på klubranglisten (se separat notat) samt Györ, da Ungarn er højest rangede land (en regel, der ikke fremgår af rangeringen, men de er jo også mestre fra 2017-2019)
- De resterende 6 pladser tildeles som wildcards
- Ansøgere: Banik Most, Bietigheim, Esbjerg, Kastamonu, Krim, Metz, Minaur, Rostov-Don, Storhamar og Sävehof
- Wildcards uddeles 28. juni, lodtrækning foretages 2. juli
(kilde, 21. juni)
- Dortmund udtaget med forbehold, Banik Most er reserve (kllde)
(www.eurohandball.com) (4)


Licensforhold (23-jun-2021)
2021/2022
Anfægter nedrykningen. Jelenia Góra, den "sportslige" oprykker, fik ikke licens, der i stedet blev givet til Korona, som så blev tilbudt pladsen i superligaen
(ruch-chorzow.pl) (5)


DHDb-projektet 2012-2021