Aktuelt |
|
|
Kalender  ¦ Klubskifter ¦ Kontraktforhold ¦ Status ¦ Stab ¦ Fødselarer ¦ Notater |
30-Mar-2024 | 16:00 | Kvindeligaen | Mellemrunde | Team Esbjerg | - Silkeborg/Voel KFUM | TV2 | (D) | ||||
30-Mar-2024 | 17:45 | Kvindeligaen | Mellemrunde | Nykøbing Falster HK | - SønderjyskE | TV2 Play | (D) | ||||
31-Mar-2024 | 18:30 | Kvindeligaen | Mellemrunde | Odense Håndbold | - Viborg HK | TV2 Sport | (D) | ||||
31-Mar-2024 | 20:00 | Kvindeligaen | Mellemrunde | Ikast Håndbold | - København Håndbold | TV2 Play | (D) | ||||
06-Apr-2024 | 16:00 | Verdensmesterskab | Træning | Danmark | - Japan | TV2 | (D) | ||||
07-Apr-2024 | 16:00 | Verdensmesterskab | Træning | Danmark | - Japan | TV2 Sport | (D) | ||||
17-Apr-2024 | 18:30 | Kvindeligaen | Mellemrunde | Odense Håndbold | - Ikast Håndbold | TV2 Sport | (D) | ||||
17-Apr-2024 | 20:00 | Kvindeligaen | Mellemrunde | Viborg HK | - København Håndbold | TV2 Play | (D) | ||||
19-Apr-2024 | 18:30 | Kvindeligaen | Mellemrunde | Nykøbing Falster HK | - Team Esbjerg | TV2 Sport | (D) | ||||
19-Apr-2024 | 20:00 | Kvindeligaen | Mellemrunde | SønderjyskE | - Silkeborg/Voel KFUM | TV2 Play | (D) |
28-Mar-2024 | Angunn Gudmestad | Aker Topphåndball | > Sport-Union Neckarsulm | 2 sæsoner | ||||
28-Mar-2024 | Johanna Fossum | w20 | Sola Håndball | > Sport-Union Neckarsulm | 2 sæsoner | |||
27-Mar-2024 | Sinah Hagen | Buxtehuder SV | > Sport-Union Neckarsulm | 2 sæsoner | ||||
26-Mar-2024 | Matilde Nielsen | w20 | Ajax København | > Ikast Håndbold | 1 sæson | |||
26-Mar-2024 | Sofia Stenholt | Skanderborg Håndbold | > Ikast Håndbold | 1 sæson | ||||
26-Mar-2024 | Planéta Szimonetta | a | Debreczeni VSC | > MKS Lublin | ||||
26-Mar-2024 | Mia Bomnüter | w18 | PSV Recklinghausen | > HSV Solingen/Gräfrath | ||||
26-Mar-2024 | Tabea Coors | HSG Bensheim/Auerbach | > 1. FSV Mainz 05 | |||||
25-Mar-2024 | Lovisa Ekberg | Kärra HF | > VästeråsIrsta HF | |||||
25-Mar-2024 | Laura Flippes | A | CSM Bucureşti | > Metz Handball | 3 sæsoner |
Mar 2024 | Sofie Lund | Bjerringbro fH | 1 sæson | |||
28-Mar-2024 | Valentyna Salamakha | Sport-Union Neckarsulm | ||||
27-Mar-2024 | Lin Johannsen | w20 | EH Ålborg | 1 sæson | ||
27-Mar-2024 | Lea Hansen | w20 | SønderjyskE | 2 sæsoner | ||
Mar 2024 | Sara Lilholt | Bjerringbro fH | Tager til udlandet. Håndbold? | |||
Mar 2024 | Josefine Thorsted | Bjerringbro fH | Tager til Tyskland | |||
26-Mar-2024 | Nerea Pena | a | Vipers Kristiansand | |||
26-Mar-2024 | Díana Dögg Magnusdottir | A | BSV Sachsen Zwickau | |||
26-Mar-2024 | Nele Franz | w20 | HSG Blomberg/Lippe | |||
Mar 2024 | Natascha Krückemeier | 1. FSV Mainz 05 |
27-Mar-2024 | Rosa Schmidt | w18 | Nykøbing Falster HK | |||
27-Mar-2024 | Tyra Axnér | A | Nykøbing Falster HK | Fod Ude 2 uger | ||
27-Mar-2024 | Hilma Cantby | IF Hallby | Korsbånd Spilletid | |||
21-Mar-2024 | Ana Debelić | a | Vipers Kristiansand | Albue Opereret | ||
18-Mar-2024 | Elena Mikhaylichenko | a | HC CSKA | Spilletid | ||
17-Mar-2024 | Sophia Cormann | Bayer Leverkusen | Spilletid | |||
16-Mar-2024 | Cassandra Tollbring | a | H65 Höör HK | Spilletid | ||
14-Mar-2024 | Yaroslava Frolova | a | Rostov-Don | Ledbånd Ude 1 måned | ||
13-Mar-2024 | Charlotte Mikkelsen | Nykøbing Falster HK | Korsbånd Spilletid. Holdkort x3 tidligere | |||
09-Mar-2024 | Kántor Kamilla | TuS Metzingen | Skulder Spilletid (pokal) |
27-Mar-2024 | Tina Bøttzau | a | Danmark A | Team manager | Straks. 1. april | ||
22-Mar-2024 | Sibylle Peronino | DHB Rotweiss Thun | Sportschef | ||||
22-Mar-2024 | Henk Groener | Borussia Dortmund | Cheftræner | 1 sæson | |||
21-Mar-2024 | Katrine Lunde | A | Vipers Kristiansand | Bestyrelsesmedlem | |||
21-Mar-2024 | Bogdan Burcea | SCM Craiova | Cheftræner | ||||
19-Mar-2024 | Hamed Khazrai | Kungälvs HK | Cheftræner | ||||
18-Mar-2024 | Woth Peter | TuS Metzingen | Cheftræner | ||||
18-Mar-2024 | Kun Attila | Győri ETO KC | Cheftræner | Ny træner ansat | |||
18-Mar-2024 | Per Johansson | Győri ETO KC | Cheftræner | Straks | |||
13-Mar-2024 | Kristian Danielsen | Győri ETO KC | Assistenttræner |
Fødselarer 29-Mar-2024 (37) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Licensforhold (13-Mar-2024) 2023/2024 Zalǎu meldte afbud kort før 1/4-finalen mod Dunărea Brăila, der dermed går videre uden kamp
|
Licensforhold (08-Mar-2024) - Rusland frataget værtsskabet, ny vært søges (kilde, 3. juli 2023) - Rumænien ny vært? (kilde, 21. juli 2023) - 5 lande deler værtsskabet (kilde)
|
Licensforhold: Ansøgere (01-Mar-2024) 2024/2025 - 1BL: Alle hold (1BL) samt Göppingen & Rödertal (2BL) - 2BL: Alle på nær bundholdet Gröbenzell (2BL) samt Bergischer, Bretzenheim, Frankfurt, Rostock, Schozach/Bottwartal og Schwerin (3BL)
|
Licensforhold (16-Feb-2024) - Konkurstruet (kilde, 17. januar) - Klubben er reddet (kilde)
|
Licensforhold: Forslag (28-Jan-2024) 2025/2026 fra Divisionsforeningen - Ligaen reduceres fra 14 til 12 hold - 2 direkte nedrykkere? (præsenteret på forskellige måder) - Efter 2. februar afgøres det, om forslaget skal sendes videre til DanskHåndbold, hvor den endelige beslutning skal træffes - Afgørelsen falder senest 1. marts
|